13 Days : The Cuban Missile Crisis | | Asger Harding Granerud & Daniel Skjold Pedersen | Jolly Roger Games | 2016 |
1775 La Révolution Américaine | | Beau Beckett & Jeph Stahl | Asyncron | 2013 |
18 New England | | Scott Petersen | All-Aboard Games | 2019 |
1830: Railways & Robber Barons | | Francis Tresham | Lookout Games | 2018 |
1846 : The Race for the Midwest | | Tom Lehmann | GMT Games | 2016 |
1848 : Australia | | Helmut Ohley & Leonhard Orgler | GMT Games | 2022 |
1849 : The Game of Sicilian Railways | | Federico Vellani | All-Aboard Games | 2021 |
1860 : Railways on the Isle of Wight | | Mike Hutton | All-Aboard Games | 2022 |
1882 : Assiniboia | | Marc Voyer | All-Aboard Games | 2019 |
1889: History of Shikoku Railways | | Yasutaka Ikeda | Print & Play | 2006 |
18Chesapeake | | Scott Petersen | All-Aboard Games | 2019 |
18CZ : The Railway comes to Czech Lands | | Leonhard Orgler | Fox in the Box | 2017 |
18MEX | | Mark Derrick | All-Aboard Games | 2005 |
18MS | | Mark Derrick | All-Aboard Games | 2020 |
18NY | | Pierre LeBoeuf | All-Aboard Games | 2023 |
1960 : The Making of the President | | Christian Leonhard & Jason Matthews | Z-Man | 2007 |
1989 : Dawn of Freedom | | Ted Torgerson & Jason Matthews | GMT Games | 2012 |
2 sans 3 | | Christoph Behre & Reinhard Staupe | Gigamic | 2016 |
300 : La Terre et l'Eau | | Yasushi Nakaguro | Nuts! Publishing | 2021 |
5 Towers | | Kasper Lapp | Deep Print Games | 2023 |
6 Nimmt ! / 6 qui prend ! | | Wolfgang Kramer | Amigo | 1994 |
7 Wonders | | Antoine Bauza | Repos Prod | 2010 |
7 Wonders Duel | | Antoine Bauza & Bruno Cathala | Repos Prod | 2015 |
A la gloire d'Odin | | Uwe Rosenberg | Filosofia | 2016 |
Ad Astra | | Bruno Faidutti & Serge Laget | Nexus | 2009 |
Age of Innovation | | Helge Ostertag | Feuerland | 2023 |
Age of Mythology | | Glenn Drover | Eagle Games | 2003 |
Age of Napoleon | | Renaud Verlaque | Phalanx | 2003 |
Age of Steam | | Martin Wallace | Warfrog | 2001 |
Agra | | Mike Keller | Quined Games | 2017 |
Agricola | | Uwe Rosenberg | Ystari | 2008 |
Akropolis | | Jules Messaud | Gigamic | 2022 |
Alchemists | | Matúš Kotry | CGE | 2014 |
Alea Iacta Est | | Jeffrey D.Allers & Bernd Eisenstein | Alea | 2009 |
Alhambra | | Dirk Henn | Queen Games | 2003 |
Alien Frontiers | | Tory Niemann | Clever Mojo | 2011 |
All Bridges Burning | | VPJ Arponen | GMT Games | 2020 |
Alma Mater | | Acchittocca, Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Stefano Luperto, Antonio Tinto | Eggertspiele | 2020 |
Altiplano | | Reiner Stockhausen | dlp games | 2017 |
Alubari | | Tony Boydell | Studio H | 2019 |
Amerigo | | Stefan Feld | Queen Games | 2013 |
Among the Stars | | Vangelis Bagiartakis | Artipia Games | 2012 |
Amritsar : The Golden Temple | | David Heras | Ludonova | 2023 |
Amsterdam | | Stefan Feld | Queen Games | 2022 |
Amun-Re | | Reiner Knizia | Hans im Glück | 2003 |
Amun-re : le jeu de cartes | | Reiner Knizia | Super Meeple | 2018 |
Amyitis | | Cyril Demaegd | Ystari | 2007 |
Anachrony | | Dávid Turczi, Viktor Peter & Richard Amann | Mindclash Games | 2017 |
Ancient Civilizations of the Middle East | | Chris Vorder Bruegge & Mark McLaughlin | GMT Games | 2023 |
Anno 1800 | | Martin Wallace | Kosmos | 2020 |
Antike | | Mac Gerdts | Eggertspiele | 2005 |
Antiquity | | Jeroen Doumen & Joris Wiersinga | Splotter | 2004 |
Aqua Romana | | Martin Schlegel | Queen Games | 2005 |
AquaSphere | | Stefan Feld | Matagot | 2014 |
Arboretum | | Dan Saccar | Filosofia | 2014 |
Archon : Glory & Machination | | Nikolas Sakaloglou & Sotirios Tsantilas | Artipia Games | 2013 |
Arctic Scavengers | | Robert Kyle Gabhart | Ystari | 2013 |
Ark Nova | | Mathias Wigge | Feuerland | 2021 |
Armageddon | | Chris Marling & David Thompson | Queen Games | 2016 |
Asara | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Ravensburger | 2010 |
Ascension : Des âmes déchaînées | | Justin Gary & John Fiorillo | Marabunta | 2012 |
Assyria | | Emanuele Ornella | Ystari | 2009 |
Atelier : The Painter's Studio | | Nicolas Bongiu | AEG | 2019 |
Attika | | Marcel-André Casasola Merkle | Hans im Glück | 2003 |
Au Voleur ! | | Dominique Ehrhard & Pierre-Nicolas Lapointe | Ravensburger | 2005 |
Auf den Spuren von Marco Polo | | Simone Luciani & Daniele Tascini | Hans im Glück | 2015 |
Augsburg 1520 | | Karsten Hartwig | Alea | 2006 |
Augustus | | Paolo Mori | Hurrican | 2013 |
Automobile | | Martin Wallace | Warfrog | 2009 |
Aux Pierres du Dragon | | Bruno Faidutti & Michael Schacht | Days of Wonder | 2002 |
Aux Sabords | | Didier Panthout, Johann Aumaitre & Sabine Gomas | Ludi-Storia | 2001 |
Ave Caesar | | Wolfgang Riedesser | Ubik | 2006 |
Les Aventuriers du Rail | | Alan R. Moon | Days of Wonder | 2004 |
Les Aventuriers du Rail Europe | | Alan R. Moon | Days of Wonder | 2005 |
Les Aventuriers du Rail Märklin | | Alan R. Moon | Days of Wonder | 2006 |
Azul | | Michael Kiesling | Plan B Games | 2017 |
Azul : Les Vitraux de Sintra | | Michael Kiesling | Next Move Games | 2018 |
Azul : Pavillon d'été | | Michael Kiesling | Next Move Games | 2019 |
Azul : Pavillon étincelant | | Michael Kiesling | Next Move Games | 2021 |
Babel | | Uwe Rosenberg & Hagen Dorgathen | Kosmos | 2000 |
Babylonia | | Reiner Knizia | Ludonova | 2019 |
Ballon Cup | | Stephen Glenn | Tilsit | 2004 |
Bärenpark | | Phil Walker-Harding | Mayfair Games | 2017 |
Barony | | Marc André | Matagot | 2015 |
Barrage | | Tommaso Battista & Simone Luciani | Intrafin | 2019 |
Battle Cry | | Richard Borg | Avalon Hill | 2000 |
Battlestar Galactica | | Corey Konieczka | Fantasy Flight Games | 2008 |
Die Baumeister von Arkadia | | Rüdiger Dorn | Ravensburger | 2006 |
Beyond the Sun | | Dennis K. Chan | Rio Grande | 2020 |
Le Bien & Le Malt | | Michael Kiesling & Andreas Schmidt | Plan B Games | 2017 |
Bison | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Phalanx | 2006 |
Blackout : Hong Kong | | Alexander Pfister | Eggertspiele | 2018 |
Blitzkrieg! | | Paolo Mori | PSC Games | 2019 |
Blokus Trigon | | Bernard Tavitian | Winning Moves | 2006 |
Blue Moon | | Reiner Knizia | Tilsit | 2004 |
Blue Skies | | Joe Huber | Rio Grande | 2020 |
Bohemian Villages | | Reiner Stockhausen | dlp games | 2016 |
Bohnanza | | Uwe Rosenberg | Amigo | 1997 |
Bonfire | | Stefan Feld | Hall Games | 2020 |
Bonsai | | Rosaria Battiato, Massimo Borzì, Martino Chiacchiera | daVinci | 2023 |
Boonlake | | Alexander Pfister | dlp games | 2021 |
Boonlake : Artifacts | | Alexander Pfister & Mario Rossi | dlp games | 2023 |
Bora Bora | | Stefan Feld | Alea | 2013 |
Border States | | Stéphane Brachet | Shakos | 2022 |
Brass | | Martin Wallace | Warfrog | 2008 |
Bretagne | | Marco Pozzi | Placentia Games | 2015 |
Brian Boru : High King of Ireland | | Peer Sylvester | Osprey Games | 2021 |
Buccaneer | | Stefan Dorra | Queen Games | 2006 |
Bunny Bunny Moose Moose | | Vlaada Chvátil | CGE | 2009 |
Die Burgen von Burgund | | Stefan Feld | Alea | 2011 |
Bus | | Jeroen Doumen & Joris Wiersinga | Capstone Games | 2019 |
Butine ! | | Olivier Caïra | Bragelonne Games | 2019 |
Cacao | | Phil Walker-Harding | Abacus Spiele | 2015 |
Caldera Park | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Super Meeple | 2022 |
Calimala | | Fabio Lopiano | Blackfire | 2017 |
Camelot | | Reiner Knizia | Asmodée | 2002 |
Campaign Manager 2008 | | Christian Leonhard & Jason Matthews | Z-Man | 2010 |
Capital Lux | | Eilif Svensson & Kristian A. Østby | Pixie Games | 2016 |
Captain Sonar | | Roberto Fraga & Yohan Lemonnier | Matagot | 2016 |
Carabande | | Jean du Poël | Goldsieber | 1996 |
Carcassone - Die Burg | | Reiner Knizia | Hans im Glück | 2003 |
Carcassonne | | Klaus-Jürgen Wrede | Hans im Glück | 2000 |
Carcassonne : die Jäger und Sammler | | Klaus-Jürgen Wrede | Hans im Glück | 2002 |
Carcassonne Damoiselle et Dragon | | Klaus-Jürgen Wrede | Schmidt | 2005 |
Carolus Magnus | | Leo Colovini | Venice Connection | 2000 |
Carpe Diem | | Stefan Feld | Alea | 2018 |
Cartagena | | Leo Colovini | Venice Connection | 2000 |
Carthago : Merchants & Guilds | | Bernd Eisenstein & Ralph Bienert | Iron Games | 2017 |
Cascadia | | Randy Flynn | Kosmos | 2022 |
Castel | | Serge Laget & Bruno Faidutti | Descartes | 2000 |
The Castles of Burgundy : Special Edition | | Stefan Feld | Awaken Realms | 2023 |
The Castles of Burgundy : The card game | | Stefan Feld | Alea | 2016 |
Cat in the Box | | Muneyuki Yokouchi | Matagot | 2023 |
Cavum | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | QWG | 2008 |
Caylus | | William Attia | Ystari | 2005 |
César & Cléopâtre | | Wolfgang Lüdtre | Tilsit | 2000 |
Ceylan | | Suzanne Zinsli & Chris Zinsli | Funnyfox | 2019 |
Charioteer | | Matt Calkins | GMT Games | 2023 |
Les Charlatans de Belcastel | | Wolfgang Warsch | Schmidt | 2018 |
Château Roquefort / Burg Appenzell | | Bernhard Weber & Jens-Peter Schliemann | Gigamic | 2007 |
Les Chevaliers de la Table Ronde | | Serge Laget & Bruno Cathala | Days of Wonder | 2005 |
Chicago Express | | Harry Wu | Queen Games | 2008 |
Ciblux | | Pascal Desclos | Valoremis | 2005 |
Citadelles | | Bruno Faidutti | Multisim | 2000 |
Les Cités Perdues | | Reiner Knizia | Tilsit | 2000 |
The City | | Tom Lehmann | Gigamic | 2012 |
City of Iron | | Ryan Laukat | Red Raven Games | 2016 |
Clank! | | Paul Dennen | Renegade Game Studios | 2017 |
Clans | | Leo Colovini | Winning Moves | 2002 |
Clash of Cultures | | Christian Marcussen | Z-Man | 2012 |
Cléopâtre et la Société des Architectes | | Bruno Cathala & Ludovic Maublanc | Days of Wonder | 2006 |
Clippers | | Alan R. Moon | Descartes | 2002 |
Clochemerle | | Inka Brand & Markus Brand | Gigamic | 2015 |
Codenames | | Vlaada Chvátil | Iello | 2016 |
Codenames Pictures | | Vlaada Chvátil | CGE | 2016 |
Coimbra | | Virginio Gigli & Flaminia Brasini | Eggertspiele | 2018 |
Le Collier de la Reine | | Bruno Cathala & Bruno Faidutti | Days of Wonder | 2003 |
Colonia | | Dirk Henn | Queen Games | 2009 |
Une Colonne de feu | | Michael Rieneck | Iello | 2017 |
Colons de Katäne | | Klaus Teuber | Eurogame | 1997 |
Coloretto | | Michael Schacht | Abacus Spiele | 2003 |
Colosseum | | Wolfgang Kramer & Markus Lübke | Days of Wonder | 2007 |
Colt Express | | Christophe Raimbault | Ludonaute | 2014 |
Comuni | | Acchittocca (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Stefano Luperto, Antonio Tinto) | Huch & Friends | 2008 |
Concordia | | Mac Gerdts | PD Verlag | 2013 |
Container | | Thomas Ewert & Franz-Benno Delonge | Valley Games | 2007 |
Cooper Island | | Andreas Odendahl | Capstone Games | 2019 |
The Cost | | Armando Canales | Spielworxx | 2020 |
Cottage Garden | | Uwe Rosenberg | Spielwiese | 2017 |
Council of Four | | Simone Luciani & Daniele Tascini | Cranio Creations | 2015 |
Council of Shadows | | Martin Kallenborn & Jochen Scherer | Alea | 2022 |
Coup | | Rikki Tahta | La Mame Games | 2012 |
La Couronne d'Emara | | Benjamin Schwer | Matagot | 2019 |
Coyote | | Spartaco Albertarelli | Kidult | 2003 |
Cranium | | Richard Tait & Whit Alexander | Cranium | 2002 |
The Crew | | Thomas Sing | Iello | 2020 |
The Crew : Mission sous-marine | | Thomas Sing | Iello | 2021 |
La Crique des Pirates | | Paul Randles & Daniel Stahl | Days of Wonder | 2003 |
Crokinole | | NA | Ferti | 2012 |
Crossing Oceans | | Mac Gerdts | PD Verlag | 2022 |
Crystal Palace | | Carsten Lauber | Super Meeple | 2019 |
Cuba | | Michael Rieneck & Stefan Stadler | Eggertspiele | 2007 |
Cuba Libre | | Volko Ruhnke & Jeff Grossman | GMT Games | 2018 |
Cyrano | | Angèle Maublanc & Ludovic Maublanc | Repos Prod | 2010 |
Dalapapa | | François Haffner | Dalapapa | 2007 |
Darwin's Journey | | Simone Luciani & Nestore Mangone | ThunderGryph Games | 2023 |
De Cape et d'Epée | | Lutz Stepponat | Filosofia | 2007 |
De Vulgari Eloquentia | | Mario Papini | Matagot | 2010 |
Dead of Winter | | Isaac Vega & Jon Gilmour | Filosofia | 2015 |
Demetra / Key Harvest | | Richard Breese | QWG | 2007 |
Descendance | | Inka Brand & Markus Brand | Gigamic | 2012 |
Deus | | Sébastien Dujardin | Pearl Games | 2014 |
Diamant | | Alan R. Moon & Bruno Faidutti | Schmidt | 2005 |
Dilluvia Project | | Alexandre Garcia | Spielworxx | 2015 |
Dino Booom | | Dominique Ehrhard & Pierre-Nicolas Lapointe | Goldsieber | 2004 |
Discordia | | Bernd Eisenstein | Sylex | 2023 |
Discovery : The Era of Voyage | | NA | 2F Spiele | 2018 |
Disque-Monde : Ankh-Morpork | | Martin Wallace | Iello | 2011 |
District Noir | | Nao Shimamura & Nobutake Dogen | Spiral Éditions | 2022 |
Dixit | | Jean-Louis Roubira | Libellud | 2008 |
Djinn | | Bejamin Schwer | Hall Games | 2023 |
Dokmus | | Mikko Punakallio | Lautapelit | 2016 |
Dominant Species | | Chad Jensen | GMT Games | 2010 |
Dominant Species : Marine | | Chad Jensen | GMT Games | 2021 |
Dominant Species : The card game | | Chad Jensen | GMT Games | 2012 |
Dominion | | Donald X. Vaccarino | Filosofia | 2008 |
Donjon de Naheulbeuk | | Antoine Bauza et Ludovic Maublanc | Repos Prod | 2010 |
Doodle City | | Eilif Svensson & Kristian A. Østby | Aporta Games | 2014 |
Drake & Drake | | Bruno Cathala | Descartes | 2002 |
Dreaming Spires | | Jeremy Hogan | Game Salute | 2014 |
Dschunke | | Michael Schacht | Queen Games | 2002 |
Duckomenta Art | | Reiner Knizia | Pegasus | 2013 |
Durch die Wüste | | Reiner Knizia | Kosmos | 1998 |
Dvonn | | Kris Burm | Don & Co | 2001 |
Dwarfs | | Luis Brüeh | Mage Company | 2018 |
Dynasties : Heirate & Herrsche | | Matthias Cramer | Hans im Glück | 2016 |
East India Companies | | Pascal Ribrault | Atalia | 2022 |
L'Ecole des fantômes / Schlöss Schlotterstein | | Kai Haferkamp & Markus Nikisch | Haba | 2003 |
Egizia | | Acchittocca (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Stefano Luperto, Antonio Tinto) | Hans im Glück | 2009 |
Einfach Genial | | Reiner Knizia | Kosmos | 2004 |
Einfach Tierisch ! | | Reiner Knizia | Amigo | 2003 |
El Grande | | Wolfgang Kramer & Richard Ulrich | Descartes | 1995 |
Elasund | | Klaus Teuber | Kosmos | 2005 |
Elfenland | | Alan R. Moon | Amigo | 1998 |
Endeavor | | Carl de Visser & Jarratt Gray | Z-Man | 2009 |
Die Ersten Funken | | Friedemann Friese | 2F Spiele | 2011 |
L'Escalier Hanté | | Michelle Schanen | Drei Magier Spiele | 2004 |
L'Escalier Hanté : Piège Fantôme | | Michelle Schanen | Drei Magier Spiele | 2004 |
Et Toque ! | | Emmanuelle Piard & Barbara Turqier | Libellud | 2011 |
Ethnos | | Paolo Mori | Edge | 2017 |
Euphoria : Build a Better Dystopia | | Jamey Stegmaier & Alan Stone | Stonemaier Games | 2013 |
Euphrat & Tigris | | Reiner Knizia | Hans im Glück | 1997 |
Evo | | Philippe Keyaerts | Descartes | 2001 |
Evolution | | Dominic Crapuchettes, Dmitry Knorre & Sergey Machin | North Star Games | 2014 |
Expédition Altiplano | | Christian Martinez | Matagot | 2006 |
Fabrik der Träume | | Reiner Knizia | Hasbro | 2000 |
Fairy Tale | | Satoshi Nakamura | What's your Game ? | 2005 |
Faiyum | | Friedemann Friese | 2F Spiele | 2020 |
La Famille des Ours | | Theora | Jumbo | 1999 |
Fantasy Realms | | Bruce Glassco | Wizkids | 2018 |
Faraway | | Johannes Goupy & Corentin Lebrat | Catch Up Games | 2023 |
Fauna | | Friedemann Friese | Huch & Friends | 2008 |
Fédération | | Dimitri Perrier & Mathieru Verdier | Explor8 | 2023 |
Fiese Freunde Fette Feten | | Friedemann Friese & Marcel-André Casasola Merkle | 2F Spiele | 2005 |
Filou | | Friedemann Friese | 2F Spiele | 2007 |
Firenze | | Andreas Steding | Quined Games | 2018 |
First Class : Unterwegs im Orient Express | | Helmut Ohley | Hans im Glück | 2016 |
Five Tribes | | Bruno Cathala | Days of Wonder | 2014 |
Fjorde | | Franz-Benno Delonge | Hans im Glück | 2005 |
Flashpoint : South China Sea | | Harold Buchanan | GMT Games | 2022 |
Florenza | | Stefano Groppi | Placentia Games | 2010 |
The Flow of History | | Jesse Li | Moaideas Game Design | 2016 |
Food Chain Magnate | | Jeroen Doumen & Joris Wiersinga | Splotter | 2015 |
For Sale | | Stefan Dorra | Uberplay | 2005 |
Forêt Mixte | | Kosch | Lookout Games | 2023 |
Formule dé | | Eric Randall & Laurent Lavaur | Descartes | 1991 |
Forum Trajanum | | Stefan Feld | Huch & Friends | 2018 |
Francis Drake | | Peter Hawes | Kayal Games | 2013 |
Freedom : Le chemin de fer clandestin | | Bryan Meyer | Asyncron | 2016 |
Freie Fahrt | | Friedemann Friese | 2F Spiele | 2021 |
Fresco | | Mark Ruskowski & Marcel Süsselbeck | Queen Games | 2010 |
Funkenschlag | | Friedemann Friese | 2F Spiele | 2004 |
Gaïa | | Olivier Rolko | Blackrock | 2015 |
Galaxy Trucker | | Vlaada Chvátil | CGE | 2007 |
Gambit 7 | | Dominic Crapuchettes | Days of Wonder | 2008 |
The Game | | Steffen Benndorf | NSV | 2015 |
Game of Thrones | | Christian T. Petersen | Fantasy Flight Games | 2003 |
Game of Thrones : Intrigues à Westeros | | Reiner Knizia | Edge | 2014 |
Gang de Castors | | Monty Stambler & Ann Stambler | Gigamic | 2010 |
Gang of Four | | Lee F. Yih | Days of Wonder | 2002 |
Gentes | | Stefan Risthaus | Game Brewer | 2018 |
Ghost Stories | | Antoine Bauza | Repos Prod | 2008 |
Ghosts | | Reiner Knizia | Asyncron | 2015 |
Ginkgopolis | | Xavier Georges | Pearl Games | 2012 |
Glen More | | Matthias Cramer | Alea | 2010 |
La Gloire de Rome | | Carl Chudyk | Filosofia | 2011 |
Goa | | Rüdiger Dorn | Hans im Glück | 2004 |
Gobb'It | | Paul-Adrien Tournier, Jean-Baptiste Fremaux et Thomas Luzurier | Oldchap | 2012 |
Gold West | | J. Alex Kevern | Tasty Minstrel Games | 2015 |
Golden Ages | | Luigi Ferrini | Quined Games | 2014 |
Golem | | Virginio Gigli, Flaminia Brasini & Simone Luciani | Intrafin | 2022 |
Grand Prix de San Roberto | | Roberto Fraga | Haba | 2009 |
Great Western Trail | | Alexander Pfister | Eggertspiele | 2016 |
Great Western Trail : Argentine | | Alexander Pfister | Eggertspiele | 2022 |
Great Western Trail : Nouvelle-Zélande | | Alexander Pfister | Eggertspiele | 2023 |
The Great Zimbabwe | | Joris Wiersinga & Jeroen Doumen | Splotter | 2012 |
Grog Island | | Michael Rieneck | Eggertspiele | 2014 |
Guatemala Café | | Inka Brand & Markus Brand | Eggertspiele | 2007 |
Guerre & Beêeh ! | | Bruno Cathala | Descartes | 2002 |
La Guerre de l'Anneau | | Francesco Nepitello, Marco Maggi & Roberto Di Meglio | Tilsit | 2004 |
Gùgōng | | Andreas Steding | Game Brewer | 2018 |
Hadara | | Benjamin Schwer | Hans im Glück | 2018 |
Hallertau | | Uwe Rosenberg | Funforge | 2021 |
Hamburgum | | Mac Gerdts | Eggertspiele | 2007 |
Hammer of the Scots | | Jerry Taylor | Columbia | 2005 |
Han | | Michael Schacht | Abacus Spiele | 2014 |
Hanabi & Ikebana | | Antoine Bauza | Les XII Singes | 2010 |
Hanamikoji | | Kota Nakayama | Iello | 2018 |
Die Händler | | Richard Ulrich & Wolfgang Kramer | Queen Games | 1999 |
Die Händler von Genua | | Rüdiger Dorn | Alea | 2001 |
Hands Up | | Jacques Zeimet | Schmidt | 2002 |
Hansa Teutonica | | Andreas Steding | Argentum Verlag | 2009 |
Hase & Igel | | David Parlett | Abacus Spiele | 2000 |
Haspelknecht | | Thomas Spitzer | Quined Games | 2015 |
Hawaii | | Gregory Daigle | Hans im Glück | 2011 |
Heimlich & Co | | Wolfgang Kramer | Amigo | 1984 |
Helios | | Martin Kallenborn & Matthias Prinz | Hans im Glück | 2014 |
Helvetia | | Matthias Cramer | Kosmos | 2011 |
Hermagor | | Emanuele Ornella | Rio Grande | 2006 |
Héros à louer | | Kuro | Iello | 2014 |
Hey! That's my fish! | | Günter Cornett & Alvydas Jakeliunas | Phalanx | 2005 |
Honshu | | Kalle Malmioja | Renegade Game Studios | 2016 |
Horseless Carriage | | Joris Wiersinga & Jeroen Doumen | Splotter | 2023 |
Huit Minutes pour un Empire | | Ryan Laukat | Iello | 2013 |
Hyperborea | | Andrea Chiarvesio & Pierluca Zizzi | Marabunta | 2014 |
Igloo Pop | | Heinz Meister & Klaus Zoch | Zoch | 2003 |
IKI | | Koota Yamada | Sorry We Are French | 2021 |
Il Vecchio | | Rüdiger Dorn | Hall Games | 2012 |
L'Ile Interdite | | Matt Leacock | Cocktail Games | 2010 |
Illico | | Julien Sentis | Cocktail Games | 2012 |
Im Jahr des Drachen | | Stefan Feld | Alea | 2008 |
Im Schatten des Kaisers | | Ralf Burkert | Hans im Glück | 2004 |
Imhotep | | Phil Walker-Harding | Kosmos | 2016 |
Imperial | | Mac Gerdts | Eggertspiele | 2006 |
Imperial Settlers | | Ignacy Trzewiczek | Portal Games | 2014 |
Imperial Steam | | Alexander Huemer | Capstone Games | 2021 |
In 80 Tagen um die Welt | | Michael Rieneck | Kosmos | 2004 |
Indigo | | Reiner Knizia | Ravensburger | 2012 |
Indonesia | | Jeroen Doumen & Joris Wiersinga | Splotter | 2005 |
Infarkt | | Jak Nedostat | CGE | 2011 |
Innovation | | Carl Chudyk | Iello | 2011 |
Isle of Skye | | Alexander Pfister & Andreas Pelikan | Lookout Games | 2015 |
Istanbul | | Rüdiger Dorn | Matagot | 2014 |
Jaipur | | Sébastien Pauchon | Gameworks | 2009 |
Jamaica | | Malcolm Braff, Bruno Cathala & Sébastien Pauchon | Gameworks | 2007 |
Java | | Michael Kiesling & Wolfgang Kramer | Ravensburger | 2000 |
Jenseits von Theben | | Peter Prinz | Queen Games | 2007 |
Jerusalem | | Michele Mura | Elfinwerks | 2010 |
Joraku | | Iori Tsukinami | Nuts! Publishing | 2020 |
Jorvik | | Stefan Feld | Eggertspiele | 2016 |
Jungle Speed | | Thomas Vuarchex & Pieric Yakovenko | Asmodée | 1997 |
Just One | | Ludovic Roudy & Bruno Sautter | Repos Prod | 2018 |
K2 | | Adam Kaluza | White Gobelin | 2011 |
Kahuna | | Günter Cornett | Tilsit | 1998 |
Kairo | | Kimmo Sorsamo | Queen Games | 2012 |
Kanagawa | | Bruno Cathala & Charles Chevallier | Iello | 2016 |
Kanaloa | | Günter Cornett | Tilsit | 2003 |
Kanban : Automotive Revolution | | Vital Lacerda | Stronghold Games | 2014 |
Karvi | | Torgeir Tjong | Hans im Glück | 2023 |
Keltis | | Reiner Knizia | Kosmos | 2012 |
Kemet | | Guillaume Montiage & Jacques Bariot | Matagot | 2012 |
Key Market | | David Brain | R&D Games | 2019 |
Keyflower | | Sebastian Bleasdale & Richard Breese | R&D Games | 2012 |
Keyper | | Richard Breese | R&D Games | 2017 |
Keythedral | | Richard Breese | Pro Ludo | 2004 |
Khronos | | Arnaud Urbon & Ludovic Vialla | Matagot | 2006 |
The King is Dead | | Peer Sylvester | Osprey Games | 2020 |
King of Tokyo | | Richard Garfield | Iello | 2011 |
Kingdom Builder | | Donald X. Vaccarino | Queen Games | 2011 |
Kingdomino | | Bruno Cathala | Blue Orange | 2016 |
Kingdoms | | Reiner Knizia | Edge | 2012 |
Kingsburg | | Andrea Chiarvesio & Luca Iennaco | Ubik | 2007 |
Kingsport Festival | | Andrea Chiarvesio & Gianluca Santopietro | Iello | 2014 |
Kleine Monster | | Hélène Lapointe & Pierre-Nicolas Lapointe | Haba | 2003 |
Koryo | | Gun-Hee Kim | Moonster Games | 2013 |
Kraftwagen | | Matthias Cramer | Blackfire | 2015 |
Krass Kariert | | Katja Stremmel | Amigo | 2019 |
Kuhhandel | | Rüdiger Koltze | Ravensburger | 1996 |
La Boca | | Inka Brand & Markus Brand | Kosmos | 2013 |
La Città | | Gerd Fenchel | Kosmos | 2000 |
La Granja | | Andreas Odendahl & Michael Keller | Pearl Games | 2015 |
La Isla | | Stefan Feld | Alea | 2014 |
Labyrinthe | | Max J. Kobbert | Ravensburger | 2007 |
Lacrimosa | | Gerard Ascensi & Ferran Renalias | Devir Games | 2022 |
Lama | | Reiner Knizia | Gigamic | 2019 |
Lancaster | | Matthias Cramer | Queen Games | 2011 |
Land and Freedom | | Alex Knight | Blue Panther | 2023 |
Land Unter | | Stefan Dorra | Amigo | 2002 |
Last Train to Wensleydale | | Martin Wallace | Treefrog | 2009 |
Last Will | | Vladimir Suchy | CGE | 2011 |
Le Havre | | Uwe Rosenberg | Ystari | 2009 |
Leader 1 | | Alain Ollier & Christophe Leclercq | Ghenos | 2008 |
Leonardo Da Vinci | | Acchittocca (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Stefano Luperto, Antonio Tinto) | Tilsit | 2006 |
Lewis & Clark | | Cédrick Chaboussit | Ludonaute | 2013 |
Liberté | | Martin Wallace | Warfrog | 2001 |
Lift Off | | Jeroen Vandersteen | Hans im Glück | 2018 |
Lignum | | Alexander Huemer | Capstone Games | 2017 |
Ligretto | | NA | Schmidt | 2002 |
Linko! | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Ravensburger | 2014 |
London | | Martin Wallace | Treefrog | 2010 |
Londres | | Martin Wallace | OriGames | 2020 |
Looping Louis | | Carol Wiseley | Hasbro | 2005 |
Loot Island | | Aaron Haag | What's your Game ? | 2017 |
Lords of Scotland | | Richard James | Filosofia | 2010 |
Lords of Xidit | | Régis Bonnessée | Libellud | 2014 |
Lorenzo il Magnifico | | Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani | Cranio Creations | 2016 |
Lost Ruins of Arnak | | Min & Elwen | CGE | 2020 |
Louis XIV | | Rüdiger Dorn | Alea | 2005 |
Les Loups-Garous de Thiercelieux | | Philippe des Pallières & Hervé Marly | Lui-Même | 2001 |
Love Letter | | Seiji Kanai | Filosofia | 2013 |
Löwenherz | | Klaus Teuber | Goldsieber | 1997 |
Luna | | Stefan Feld | Hall Games | 2010 |
Macao | | Stefan Feld | Rio Grande | 2009 |
Madame Ching | | Bruno Cathala & Ludovic Maublanc | Hurrican | 2014 |
Madeira | | Nuno Bizarro Sentieiro & Paulo Soledade | What's your Game ? | 2013 |
Magna Grecia | | Michael Schacht & Leo Colovini | Clementoni | 2003 |
Magnastorm | | Bauldric & Friends | Feuerland | 2018 |
Magnum Sal | | Marcin Krupinski & Filip Milunski | Leonardo Games | 2010 |
Maîtres Couturiers | | Matthias Cramer, Louis Malz & Stefan Malz | Filosofia | 2013 |
Majesty | | Marc André | Z-Man | 2017 |
Maka Bana | | François Haffner | Tilsit | 2003 |
Mamma Mia ! | | Uwe Rosenberg | Abacus Spiele | 1999 |
Mangrovia | | Eilif Svensson | Zoch | 2014 |
Manhattan Project | | Brandon Tibbetts | Minion Games | 2012 |
Maracaibo | | Alexander Pfister | Capstone Games | 2019 |
Marco Polo II : Im Auftrag des Khan | | Simone Luciani & Daniele Tascini | Hans im Glück | 2019 |
Mare Nostrum | | Serge Laget | Eurogame | 2003 |
Marrakesh | | Stefan Feld | Queen Games | 2023 |
Mascarade | | Bruno Faidutti | Repos Prod | 2013 |
Die Maulwurf Company | | Bertram Kaes & Virginia Charves | Ravensburger | 1995 |
Medici | | Reiner Knizia | Amigo | 1995 |
Medici | | Reiner Knizia | Grail Games | 2016 |
Medici vs Strozzi | | Reiner Knizia | Rio Grande | 2006 |
Medina | | Stefan Dorra | Hans im Glück | 2001 |
Méditérranée | | Dominique Ehrhard & Duccio Vitale | Descartes | 1997 |
Mémoire 44 | | Richard Borg | Days of Wonder | 2004 |
Merlin | | Stefan Feld & Michael Rieneck | Queen Games | 2017 |
Merv | | Fabio Lopiano | Osprey Games | 2020 |
Metropolys | | Sébastien Pauchon | Ystari | 2008 |
Mexica | | Michael Kiesling & Wolfgang Kramer | Ravensburger | 2002 |
Mille Fiori | | Reiner Knizia | Schmidt | 2021 |
Mind Up ! | | Maxime Rambourg | Catch Up Games | 2023 |
Minotaur Lords | | Reiner Knizia | Fantasy Flight Games | 2004 |
Mint Works | | Justin Blaske | Pixie Games | 2018 |
Miss Poutine | | Olivier Lamontagne | Scorpion Masqué | 2009 |
Mission : Planète Rouge | | Bruno Faidutti & Bruno Cathala | Edge | 2015 |
Modern Art | | Reiner Knizia | Hans im Glück | 1992 |
Mombasa | | Alexander Pfister | R&R Games | 2015 |
Un Monde sans Fin | | Michael Rieneck & Stefan Stadler | Filosofia | 2010 |
Mord Im Arosa | | Alessandro Zucchini | Zoch | 2010 |
Mosaic : A Story of Civilization | | Glenn Drover | Sylex | 2023 |
Mow | | Bruno Cathala | Hurrican | 2008 |
Mr. Jack | | Bruno Cathala & Ludovic Maublanc | Hurrican | 2006 |
Müll + Money | | Dr. Jürgen Strohm | Hans im Glück | 2001 |
Mundus Novus | | Bruno Cathala & Serge Laget | Asmodée | 2011 |
Musketiere | | Franz-Josef Lamminger | Pegasus | 2009 |
Mykerinos | | Nicolas Oury | Ystari | 2006 |
Myrmes | | Yoann Levet | Ystari | 2012 |
Mystère à l'Abbaye | | Bruno Faidutti & Serge Laget | Days of Wonder | 2003 |
Mystery Rummy - Case 1 : Jack the Ripper | | Mike Fitzgerald | U.S. Games Systems Inc. | 1998 |
Napoleon 1806 | | Denis Sauvage | Shakos | 2017 |
Nations | | Rustan Håkansson, Nina Håkansson, Einar Rosén & Robert Rosén | Lautapelit | 2013 |
Nauticus | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Kosmos | 2013 |
Navegador | | Mac Gerdts | PD Verlag | 2010 |
Nefarious | | Donald X. Vaccarino | Ascora Games | 2011 |
Nefertiti | | Jacques Bariot, Guillaume Montiage & Thomas Cauet | Matagot | 2008 |
Neotopia | | André Santos & Orlando Sa | Arcane Wonders | 2023 |
Die Neuen Entdecker | | Klaus Teuber | Kosmos | 2001 |
New York Zoo | | Uwe Rosenberg | Super Meeple | 2020 |
Newton | | Nestore Mangone & Simone Luciani | Cranio Creations | 2018 |
Niagara | | Thomas Liesching | Zoch | 2004 |
Nidavellir | | Serge Laget | GRRRE Games | 2020 |
Niet! | | Stefan Dorra | Iello | 2015 |
Nippon | | Paulo Soledade & Nuno Bizarro Sentieiro | What's your Game ? | 2015 |
Noé | | Bruno Cathala & Ludovic Maublanc | Bombyx | 2012 |
Non Merci | | Thorsten Gimmler | Amigo | 2004 |
Northern Pacific | | Tom Russell | Rio Grande | 2013 |
Nosferatu | | Pierre-Yves Lebeau | Grosso Modo | 2013 |
Notre Dame | | Stefan Feld | Alea | 2007 |
Nucleum | | Simone Luciani & David Turczi | Intrafin | 2023 |
La Nuit des Magiciens | | Kirsten Becker & Jens-Peter Schliemann | Drei Magier Spiele | 2006 |
O Zoo le Mio | | Corné van Moorsel | Zoch | 2003 |
Oase | | Alan R. Moon & Aaron Weissblum | Schmidt | 2004 |
Olympus | | Andrea Chiarvesio & Luca Iennaco | Stratelibri | 2011 |
Opera | | Hans van Tol | The Game Master | 2009 |
Das Orakel von Delphi | | Stefan Feld | Hall Games | 2016 |
Oriflamme | | Adrien Hesling & Axel Hesling | Studio H | 2019 |
Orléans | | Reiner Stockhausen | dlp games | 2014 |
Orongo | | Reiner Knizia | Ravensburger | 2014 |
Pagode | | Arve D. Fühler | Matagot | 2016 |
Les Palais de Carrara | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Filosofia | 2013 |
Palazzo | | Reiner Knizia | Alea | 2005 |
Panamax | | Gil d'Orey, Nuno Bizarro Sentieiro & Paulo Soledade | Mesaboardgames | 2014 |
Pandémie | | Matt Leacock | Filosofia | 2008 |
Pandoria | | Jeffrey D.Allers & Bernd Eisenstein | Iron Games | 2018 |
Paniek inde Wei / Shear Panic | | Fraser Lamont & Gordon Lamont | 999 Games | 2006 |
Paris | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Game Brewer | 2020 |
Patchistory | | Yeon-Min Jung & Jun-Hyup Kim | Iello | 2014 |
Patchwork | | Uwe Rosenberg | Lookout Games | 2014 |
Pax | | Bernd Eisenstein | Iron Games | 2011 |
Pecking Order | | Richard Garfield | Winning Moves | 2006 |
Peloponnes | | Bernd Eisenstein | Iron Games | 2009 |
Perudo | | Richard Borg | Parker | 1994 |
Le Petit Verger | | Vera Baumeister | Haba | 2004 |
Petits Meurtres & Faits Divers | | Hervé Marly | Asmodée | 2007 |
Pi Mal Pflaumen | | Matthias Cramer | Pegasus | 2015 |
Pickomino | | Reiner Knizia | Gigamic | 2007 |
Pillards de la mer du nord | | Shem Phillips | Pixie Games | 2016 |
Pioneers | | Emanuele Ornella | Queen Games | 2017 |
Pippo | | Reinhard Staupe | Amigo | 1998 |
Pixie Queen | | Rudy Seuntjens | Game Brewer | 2017 |
Planet Unknown | | Ryan Lambert & Adam Rehberg | OriGames | 2023 |
Plury One | | Pascal Desclos | Valoremis | 2005 |
Plus 4 | | NA | Winning Moves | 2007 |
Polynesia | | Peer Sylvester | Ludonova | 2020 |
Porta Nigra | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Gigamic | 2015 |
Poseidon | | Helmut Ohley & Leonhard Orgler | Lookout Games | 2010 |
Potion Explosion | | Stefano Castelli, Andrea Crespi & Lorenzo Silva | Edge | 2016 |
Praga Caput Regni | | Vladimir Suchy | Delicious Games | 2020 |
The Princes of Florence | | Richard Ulrich & Wolfgang Kramer | Rio Grande | 2000 |
Princes of the Renaissance | | Martin Wallace | Warfrog | 2003 |
Die Prinzen von Machu Picchu | | Mac Gerdts | PD Verlag | 2008 |
Profiler | | Romaric Galonnier | Cocktail Games | 2017 |
Progress : Evolution of Technology | | Agnieszka Kopera & Andrei Novac | NSKN | 2014 |
Pueblo | | Michael Kiesling & Wolfgang Kramer | Ravensburger | 2002 |
Puerto Rico | | Andreas Seyfarth | Alea | 2002 |
Pulsar 2849 | | Vladimir Suchy | Iello | 2018 |
The Pursuit of Happiness | | Adrian Abela, David Chircop & Vangelis Bagiartakis | Artipia Games | 2016 |
Qin | | Reiner Knizia | Eggertspiele | 2012 |
Quak | | Bruno Dolch | Haba | 2001 |
Quantum | | Eric Zimmerman | Funforge | 2013 |
Quartermaster | | Ian Brody | Asyncron | 2015 |
Queen's Architect | | Volker Schächtele | Queen Games | 2015 |
Quitte ou Double | | Dominic Crapuchettes | Asmodée | 2013 |
Quo Vadis ? | | Reiner Knizia | Amigo | 2005 |
Râ | | Reiner Knizia | Alea | 1999 |
Race for the Galaxy | | Tom Lehmann | Ystari | 2007 |
Railroad Evolution | | Marco Canetta & Stefania Niccolini | What's your Game ? | 2019 |
Railroad Revolution | | Marco Canetta & Stefania Niccolini | What's your Game ? | 2016 |
Raja | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Phalanx | 2004 |
Rajas of the Ganges | | Inka Brand & Markus Brand | R&R Games | 2017 |
Rankster | | Rikki Tahta | La Mame Games | 2022 |
Realm of Sand | | Ji Hua Wei | EmperorS4 | 2018 |
The Red Cathedral | | Sheila Santos & Israel Cendrero | Devir Games | 2020 |
Red Flag Over Paris | | Fred Serval | GMT Games | 2021 |
Red7 | | Carl Chudyk & Chris Cieslik | Nuts! Publishing | 2018 |
Renature | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Deep Print Games | 2020 |
Rhein : River Trade | | Marco Canetta & Stefania Niccolini | Stratelibri | 2016 |
Rialto | | Stefan Feld | Pegasus | 2013 |
Rise | | Remo Conzadori & Marco Pranzo | Capstone Games | 2022 |
Rise to Nobility | | Ivana Krstevski, Vojkan Krstevski, Toni Toshevski & Maja Matovska | Pixie Games | 2018 |
Riverboat | | Michael Kiesling | Mayfair Games | 2017 |
Roads & Boats | | Jeroen Doumen & Joris Wiersinga | Splotter | 1999 |
Robo Rally | | Richard Garfield | Amigo | 2000 |
Rockwell | | Bruno Crépeault | Sit Down ! | 2013 |
Le Roi des Roses | | Dirk Henn | Tilsit | 2000 |
Roll for the Galaxy | | Wei-Hwa Huang & Tom Lehmann | Gigamic | 2016 |
Roll Through the Ages | | Matt Leacock | QWG | 2009 |
Roma | | Stefan Feld | Queen Games | 2005 |
Romans go home ! | | Eric B. Vogel | Lui-Même | 2014 |
Rome | | Reiner Knizia | GMT Games | 2001 |
Round House | | Eros Lin & Zong-Ger | EmperorS4 | 2016 |
La Route du Verre | | Uwe Rosenberg | Filosofia | 2013 |
Royal Turf | | Reiner Knizia | Alea | 2001 |
La Ruche | | Bertrand Pidancet | Pidancet | 2007 |
Rumble Nation | | Yogi Shinichi | Studio Supernova | 2017 |
Rumis | | Stefan Kögl | Murmel | 2005 |
Russian Railroads | | Helmut Ohley & Leonhard Orgler | Filosofia | 2013 |
Saboteur | | Frederic Moyersoen | Gigamic | 2004 |
Sagrada | | Adrian Adamescu & Daryl Andrews | Floodgate Games | 2017 |
Salade 2 Points | | Molly Johnson, Robert Melvin & Shawn Stankewich | Gigamic | 2019 |
Samuraï | | Reiner Knizia | Descartes | 1998 |
San Juan | | Andreas Seyfarth | Alea | 2004 |
Sankt Petersburg | | Michael Tummelhofer | Hans im Glück | 2004 |
Sanssouci | | Michael Kiesling | Ravensburger | 2013 |
Santa Cruz | | Marcel-André Casasola Merkle | Hans im Glück | 2012 |
Santa Maria | | Eilif Svensson & Kristian A. Østby | Pixie Games | 2018 |
Santo Domingo | | Stefan Risthaus | Matagot | 2018 |
Sarkophag | | Michael Feldkötter | Amigo | 2015 |
Die Säulen der Erde | | Michael Rieneck & Stefan Stadler | Kosmos | 2006 |
Schleck und Weg | | Manfred Ludwig | Zoch | 2002 |
Die Schlösser des König Ludwig | | Ted Alspach | Bézier Games | 2014 |
Schotten-Totten | | Reiner Knizia | Ass | 1999 |
Scorpius Freighter | | David Short & Matthew Dunstan | AEG | 2018 |
Scout | | Kei Kajino | Oink Games | 2021 |
Scythe | | Jamey Stegmaier | Morning | 2016 |
Le Seigneur des Anneaux | | Reiner Knizia | Hasbro | 2001 |
Sekigahara : The Unification of Japan | | Matt Calkins | GMT Games | 2016 |
Shadow Hunters | | Yasutaka Ikeda | Matagot | 2009 |
Shakespeare | | Hervé Rigal | Ystari | 2015 |
Shakespeare : Backstage | | Hervé Rigal | Ystari | 2016 |
Shendao | | Valery Fourcade | La Mèche Rebelle | 2002 |
Sherlock Holmes : Détective conseil | | Gary Grady, Suzanne Goldberg & Raymond Edwards | Ystari | 2011 |
Ships | | Martin Wallace | Treefrog | 2015 |
Signorie | | Andrea Chiarvesio & Pierluca Zizzi | What's your Game ? | 2015 |
Smallworld | | Philippe Keyaerts | Days of Wonder | 2009 |
The Smoky Valley | | Claude Sirois | Spielworxx | 2022 |
Snow Tails | | Fraser Lamont & Gordon Lamont | Asmodée | 2009 |
Snowdonia | | Tony Boydell | Lookout Games | 2012 |
Sobek | | Bruno Cathala | Gameworks | 2010 |
Space Alert | | Vlaada Chvátil | CGE | 2008 |
Spectaculum | | Reiner Knizia | Eggertspiele | 2012 |
Spirits of the Forest | | Michael Schacht | ThunderGryph Games | 2018 |
Splendor | | Marc André | Space Cowboys | 2014 |
Spyrium | | William Attia | Ystari | 2013 |
La Stanza | | Nuno Bizarro Sentieiro & Paulo Soledade | Quined Games | 2019 |
Star Realms | | Robert Dougherty & Darwin Kastle | White Wizard Games | 2013 |
StarWars : The Queen's gambit | | Craig Van Ness & Alan Roach | Avalon Hill | 2000 |
Die Staufer | | Andreas Steding | Hans im Glück | 2014 |
Stephenson's Rocket | | Reiner Knizia | Grail Games | 2018 |
Stephensons Rocket | | Reiner Knizia | Pegasus | 1999 |
Stone Age | | Michael Tummelhofer | Hans im Glück | 2008 |
Strada Romana | | Walter Obert | Blackrock | 2009 |
Strasbourg | | Stefan Feld | Pegasus | 2011 |
Struggle of Empires | | Martin Wallace | Warfrog | 2004 |
Suburbia | | Ted Alspach | Bézier Games | 2012 |
Sun Tzu | | Alan M. Newman | Matagot | 2014 |
Sylla | | Dominique Ehrhard | Ystari | 2009 |
Tabannusi : Builders of Ur | | Daniele Tascini, David Spada | Board & Dice | 2021 |
Tadsch Mahal | | Reiner Knizia | Alea | 2000 |
Tajuto | | Reiner Knizia | Super Meeple | 2019 |
Takenoko | | Antoine Bauza | Bombyx | 2011 |
Tal der Könige | | Christian Beierer | Kosmos | 1991 |
Taluva | | Marcel-André Casasola Merkle | Hans im Glück | 2006 |
Tammany Hall | | Doug Eckhart | Pandasaurus Games | 2020 |
Tash-Kalar : L'Arène des Légendes | | Vlaada Chvátil | Iello | 2013 |
Tekhenu : L'Obélisque du Soleil | | Daniele Tascini & Dávid Turczi | Pixie Games | 2020 |
Teotihuacan : La cité des Dieux | | Daniele Tascini, Dávid Turczi | Pixie Games | 2018 |
Terra | | Bruno Faidutti | Days of Wonder | 2003 |
Terra Mystica | | Jens Drögemüller & Helge Ostertag | Feuerland | 2012 |
Terra Pyramides | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Huch & Friends | 2023 |
Terraforming Mars | | Jacob Fryxelius | Stronghold Games | 2016 |
Terramara | | Virginio Gigli, Flaminia Brasini, Stefano Luperto, Antonio Tinto | Quined Games | 2019 |
British Way | | Stephen Rangazas | GMT Games | 2023 |
Through the Ages | | Vlaada Chvátil | Fred Distribution | 2008 |
Through The Ages | | Vlaada Chvátil | Iello | 2015 |
Tides of Time | | Kristian Curla | Portal Games | 2015 |
Tikal | | Michael Kiesling & Wolfgang Kramer | Ravensburger | 1999 |
Tiletum | | Daniele Tascini & Simone Luciani | Board & Dice | 2022 |
Time's Up ! (Edition jaune) | | Peter Sarret | Repos Prod | 2006 |
Time's Up ! Academy | | Peter Sarret | Repos Prod | 2009 |
Time's Up ! Family | | Peter Sarret | Repos Prod | 2010 |
Time's Up! Academy 2 | | Peter Sarrett | Repos Prod | 2013 |
Timeline : Musique et Cinéma | | Frédéric Henry | Asmodée | 2013 |
Timeline Inventions | | Frédéric Henry | Hazgaard | 2011 |
Tinners' Trail | | Martin Wallace | JKLM Games | 2009 |
Tobago | | Bruce Allen | Zoch | 2009 |
Tongiaki | | Thomas Rauscher | Schmidt | 2004 |
Tony & Tino | | Bruno Cathala | Descartes | 2002 |
Top Ten | | Aurélien Picolet | Cocktail Games | 2020 |
Torres | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Ravensburger | 1999 |
Tous au Cinéma | | Nicolas Pique | Pique & Pique & Colégram | 2004 |
Trader | | Klaus Palesch & Horst-Rainer Rösner | Cocktail Games | 2009 |
Trains | | Hisashi Hayashi | AEG | 2013 |
Trajan | | Stefan Feld | Ammonit | 2011 |
Trambahn | | Helmut Ohley | Lookout Games | 2015 |
Trans-Siberian Railroad | | Tom Russell | Rio Grande | 2021 |
TransAmerica | | Franz-Benno Delonge | Rio Grande | 2015 |
Transatlantic | | Mac Gerdts | PD Verlag | 2017 |
Trésor des Dragons | | Reiner Knizia | Winning Moves | 2005 |
Trias | | Ralf Lehmkuhl | Gecko Games | 2002 |
Tribes : Aufbruch Der Menschheit | | Rustan Håkansson | Kosmos | 2018 |
Tribun | | Karl-Heinz Schmiel | Ubik | 2008 |
Trio | | Kaya Miyano | Cocktail Games | 2021 |
Triumph & Tragedy : European Balance of Power | | Craig Besinque | GMT Games | 2021 |
Troyes | | Sébastien Dujardin, Xavier Georges & Alain Orban | Pearl Games | 2010 |
TTMC | | Vincent Burger | Pixie Games | 2016 |
Der Turmbau zu Babel | | Reiner Knizia | Hans im Glück | 2005 |
Twilight Struggle | | Ananda Gupta & Jason Matthews | GMT Games | 2005 |
Tybor der Baumeister | | Alexander Pfister & Dennis Rappel | Spiele Museum | 2017 |
Tzolk'In The Mayan Calendar | | Daniele Tascini et Simone Luciani | CGE | 2012 |
Ubongo extrem | | Grzegorz Rejchtman | Kosmos | 2007 |
Ugo! | | Ronald Hoekstra, Thomas Jansen & Patrick Zuidhof | Kosmos | 2015 |
Unanimo | | Theo Coster & Ora Coster | Cocktail Games | 2003 |
Underwater Cities | | Vladimir Suchy | Delicious Games | 2018 |
Utopia | | Arnaud Urbon & Ludovic Vialla | Matagot | 2007 |
La Vallée des Mammouths | | Bruno Faidutti | Descartes | 2001 |
La Vallée des Marchands | | Sami Laakso | Bragelonne Games | 2018 |
Valley of the Kings | | Tom Cleaver | AEG | 2014 |
Vasco da Gama | | Paolo Mori | What's your Game ? | 2009 |
Venezia 2099 | | Leo Colovini | Piatnik | 2014 |
Das Vermächtnis des Maharaja | | Michael Schacht | Abacus Spiele | 2017 |
Versailles 1919 | | Mark Herman & Geoff Engelstein | GMT Games | 2020 |
Viceroy | | Yuri Zhuravlev | Funforge | 2015 |
Vinhos Deluxe Edition | | Vital Lacerda | Eagle-Gryphon Games | 2016 |
Viticulture Essential Edition | | Morten Monrad Pedersen, Jamey Stegmaier & Alan Stone | Stonemaier Games | 2015 |
Viva il Re ! | | Stefano Luperto | daVinci | 2003 |
Vor dem Wind | | Torsten Landsvogt | Phalanx | 2007 |
Votes for Women | | Tory Brown | Fort Circle Games | 2022 |
Wakanda | | Charles Chevallier | Blue Orange | 2014 |
Wallenstein | | Dirk Henn | Queen Games | 2002 |
Die Wandelnden Türme / Les Tours Ambulantes | | Wolfgang Kramer & Michael Kiesling | Abacus Spiele | 2022 |
Wanted ! | | Emiliano Sciarra | Tilsit | 2003 |
We Will Wok You | | Sebastian Bleasdale | Gigamic | 2013 |
Die Werft / Shipyard | | Vladimir Suchy | CGE | 2009 |
West of Africa | | Martin Schlegel | Blackfire | 2016 |
Wettlauf nach El Dorado | | Reiner Knizia | Ravensburger | 2017 |
Whistle Stop | | Scott Caputo | Bézier Games | 2017 |
Wikinger | | Michael Kiesling | Hans im Glück | 2007 |
Wildcatters | | André Spil & Rolf Sagel | Capstone Games | 2017 |
Wingspan | | Elizabeth Hargrave | Matagot | 2019 |
World Wonders | | Ze Mendes | Super Meeple | 2024 |
Wyatt Earp | | Richard Borg & Mike Fitzgerald | Alea | 2001 |
Wyx - La Guerre des Fourmis | | Joël Gauvain | Aritma | 2009 |
X-Plus | | William Semur | Winning Moves | 2002 |
Yokohama | | Hisashi Hayashi | Pixie Games | 2017 |
Yspahan | | Sébastien Pauchon | Ystari | 2006 |
Yunnan | | Aaron Haag | Argentum Verlag | 2013 |
Zapp Zerapp / Tic Tac Troll | | Heinz Meister & Klaus Zoch | Zoch | 2000 |
Das Zepter von Zavandor | | Jens Drögemüller | Lookout Games | 2004 |
Zero | | Reiner Knizia | Asyncron | 2009 |
Zèrtz | | Kris Burm | Don & Co | 1999 |
ZhanGuo | | Marco Canetta & Stefania Niccolini | What's your Game ? | 2014 |
Zicke Zacke / Pique Plume | | Klaus Zoch | Zoch | 1998 |
Zooloretto | | Michael Schacht | Abacus Spiele | 2007 |
Zoondo | | Nicolas Pilartz & Robert Cepo | Matagot | 2006 |